Nástěnná, nebo mobilní?

Mobilní klimatizace jsou hlučnější a díky kompaktnímu provedení s kondenzátorem uvnitř vlastně samy o sobě vytváří v místnosti teplo. Zároveň zdaleka nemají podobné funkce jako nástěnné a nedisponují ani jejich výkonu. Jak už jejich název napovídá, výhodou mobilních klimatizací je možnost s nimi manipulovat. Můžete je tedy bez nutnosti větší instalace umístit, kdekoliv zrovna potřebujete. Zároveň mají zpravidla mnohem nižší cenu.

Pevně umístěná nástěnná klimatizace manipulaci neumožňuje, o větrání (provětrání) místnosti by se měla postarat rovnoměrně. Kromě chlazení zajišťují nástěnné klimatizace i vytápění nebo regulaci optimální tepelné pohody vnitřního prostředí, stejně jako filtraci vzduchu.

Jaký zvolit výkon klimatizace?

Výkon klimatizace je velmi důležitým faktorem a s jeho určením je proto nutné se poradit s odborníky. Výkon chladící jednotky musí být navržen tak, aby pokryl tepelnou zátěž od vnitřních a vnějších zdrojů tepla. Mezi vnitřní zdroje patří například osoby i elektrické spotřebiče jako lednice nebo počítač. Venkovní zdroje vyplývají především z oslunění.

Výkon se musí vhodně navrhnout také vzhledem k vnitřní požadované teplotě vzduchu. Pro chlazení je teplota vnitřního vzduchu zpravidla počítána na 26 °C, pro vytápění na 20 °C. Vzhledem k tropickým vedrům, která dnes už pravidelně zasahují také území ČR, je nicméně nutné teplotu upravovat tak, aby byl rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím 5–6 Kelvinů (doporučená hodnota).

Jaké vybrat doplňkové funkce?

Bytová klimatizace, to už dávno neznamená jen příjemnější teplotu v místnosti. V dnešní době si můžete zjednodušit život také Wi-Fi ovládáním přes mobilní telefon, samočistící funkcí self clean, která se postará o čistší vzduch i větší výkon jednotky, nebo automatickými senzory, které snímají přítomnost osob či intenzitu osvitu, což umožňuje spořit provozní náklady.

Na konkrétní model a provedení jednotky se doporučujeme zaměřit také s ohledem na budoucí umístění v bytě (ložnice, obývací pokoj atp.). V tomto případě se opět vyplatí dát na radu odborníka.

Zpět